.webp)
V pražských Jinonicích byla dokončena stavba moderního zázemí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a provoz se postupně rozbíhá. Areál bude sloužit pro komplexní péči o zraněná divoká zvířata nebo opuštěná mláďata s cílem umožnit jejich návrat zpět do pražské přírody. V záchranné stanici se ale budou nově konat i vzdělávací akce pro školy a širokou veřejnost. Hlavní město areál vybudovalo za 407 milionů korun včetně DPH, provoz má na starost městská organizace Lesy hl. m. Prahy.
V nově vybudovaném areálu v Praze 5 vznikly potřebné typy léčebných voliér, veterinární ošetřovna, operační sál, JIP, přípravna krmiv, izolace, zázemí zaměstnanců, léčebné výběhy i kafilerní sklad. Moderní sídlo záchranné stanice v Jinonicích tak odpovídá všem evropským standardům a umožňuje ještě lepší péči o volně žijící živočichy než doposud.
Stanice loni ještě v provizorních podmínkách přijala rekordní počet 6 790 živočichů, v nových prostorách by v případě potřeby dokázali pracovníci ošetřit až 10 000 zvířat nejrůznějších druhů. Mezi nejčastěji ošetřovaná zvířata v současnosti patří menší a drobní živočichové jako jsou labutě, vydry, sovy či veverky, ale mezi pacienty se řadí třeba i jeleni, daňci, srnci, mufloni nebo bobři. Po ošetření a uzdravení jsou zvířata vracena zpátky do volné přírody.
Záchranná stanice bude také sloužit pro širokou veřejnost, a to zejména formou edukativních programů pro školy, organizování seminářů a přednášek, exkurzí, praxí a školení, kroužků pro děti, příměstských táborů nebo dnů otevřených dveří. Pro tyto účely vznikla v hlavní budově přednášková místnost a také zelená střecha, která slouží jako venkovní edukativní prostor. Odtud je také možné sledovat provoz stanice tak, aby zvířata nebyla rušena.