MENU

Motýli: Kouzlo přitažlivosti

Motýli: Kouzlo přitažlivosti

Botanická zahrada v Troji opět představuje jedinečný svět tropických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti se koná po celých šest týdnů,   do neděle  25. května. Letošní sezóna botanické zahrady je věnována vábení v přírodě, a proto výstava motýlů návštěvníkům přiblíží fascinující vztah mezi rostlinami a těmito opylovači. Do Prahy jako každoročně doputuje přes 5000 kukel téměř 40 tropických druhů. Nebude chybět nádherný Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligo nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý (Danaus plexippus). Současně bude možno navštívit interaktivní expozici Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě, která nabídne nový pohled na svět motýlů, a panelovou výstavu zaměřenou na české druhy motýlů, připravenou ve spolupráci se skupinou JARO.

Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů pravidelně již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004. „I v letošní sezóně se náš skleník promění v tropický ráj plný krásných barevných motýlů. Tento zážitek je velmi oblíbený a v posledních letech si ho touží užít vždy okolo 100 000 zájemců. V letošním roce přiblížíme návštěvníkům kouzlo přitažlivosti mezi motýly a rostlinami. Také jsme pro ně jako novinku připravili doplňující interaktivní výstavu, která odhalí tajemství motýlího života. A mě osobně těší, že zájemcům představíme i svět krásných motýlů, se kterými se můžeme setkat v naší přírodě, “ uvádí k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Praha.

Kouzlo přitažlivosti a tajemství motýlího života

Výstava, která je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě, představí motýly jako důležité opylovače a upozorní na jejich jedinečnou roli v přírodě. Na rozdíl od včel, které sbírají pyl do pylových košíčků na nohou, motýli přenášejí pyl pasivně celým svým tělem. Díky tomu dokážou opylovat rostliny, které jsou od sebe vzdálené. Někteří motýlí specialisté, jako lišajové, mají dlouhé sosáky, které jim umožňují dosáhnout na nektar v trubkovitých květech orchidejí a dalších rostlin. Vábení je klíčové i v milostném životě motýlů. Samci některých druhů nalétají při hledání samiček dlouhé kilometry. Mezi mistry v této disciplíně patří tropičtí martináči, které na výstavě uvidíte v plné kráse.

Praktické informace

Výstava Motýli: Kouzlo přitažlivosti proběhne od 11. dubna do 25. května ve skleníku Fata Morgana. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, ale doporučujeme online nákup prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Skleník Fata Morgana je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 19.00 (poslední vstup v 18.30). Mimořádně bude výstava zpřístupněna na Velikonoční pondělí 21. dubna. O víkendech a svátcích je nutné počítat s vyšším zájmem návštěvníků a delším čekáním na vstup. Doporučujeme plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby a sledovat informace na webových stránkách a sociálních sítích, případně se na aktuální vytížení doptat u pokladen botanické zahrady.

 

Internetová Hitrádia

LIVE
Osmdesátka
Holiday Night
DEN HARROW
Holiday Night - DEN HARROW
LIVE
Devadesátka
Relax
DEE-TAH
Relax - DEE-TAH
LIVE
Milénium
One More Time
DAFT PUNK
One More Time - DAFT PUNK
LIVE
Desítka
Changes
FAUL & WAD AD & PNAU
Changes - FAUL & WAD AD & PNAU
LIVE
Zóna lásky
BROKEN SUNSHINE
MICHAEL SCHULTE
BROKEN SUNSHINE - MICHAEL SCHULTE
LIVE
PopRock
Too Much Love Will Kill You
BRIAN MAY
Too Much Love Will Kill You - BRIAN MAY
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.