Správné obutí pneumatik.
V období od 1. listopadu do konce března pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu, námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na komunikaci během jízdy bude právě sníh, led nebo námraza vyskytovat, pak mají řidiči povinnost použít na svých vozidlech zimní pneumatiky. Na první pohled by se mohlo zdát, že pokud nebydlíte v horských oblastech, příliš často zimní pneumatiky za celou zimní sezonu potřebovat nebudete. Počasí vás ovšem může během zimy zaskočit v jakýchkoliv geografických polohách a je dobré na to být připraven. A je vhodné také připomenout, že chemické složení letních pneumatik je odlišné od zimních, přičemž v rámci přilnavosti v chladném podzimním a zimním počasí mají mnohem horší vlastnosti, které mohou být příčinou kolize.
Zimní pneumatika by měla mít vzorek nejméně 4mmm u vozidel do 3,5 tuny. U vozidel, která mají hmotnost převyšující 3,5 tuny, by pneumatika měla mít vzorek nejméně 6mmm.
Pozor by si měli dát i řidiči vozící tzv. celoroční pneumatiky. Některé z nich požadavky zákona na provoz v zimě splňují, jiné ale ne. Podle zákona musí být na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S (případně M. S, M/S nebo MS). Za zimní dezén se považuje také speciální dezén, u něhož je na bočnici vyznačeno označení ET, ML nebo MPT. Nenechte se zmást také tím, že je na pneumatice vyobrazena pouze sněhová vločka.
Za nesprávné užití zimních pneumatik Řidičům může hrozit pokuta v příkazním řízení na místě do výše 2000kč u správního orgánu až 2500kč korun.
Jak je to s povinností zimních pneumatik v zahraničí?
V zahraničí se povinnost používání zimních pneumatik může od českého zákona lišit. Pokud tedy vyrážíte na cestu nebo na dovolenou mimo Českou republiku, doporučujeme podívat se na zákony zemí, kterými budete projíždět. Níže najdete informace u zemí, které s námi sousedí.
Rakousko
Povinné zimní obutí zde musí být v období od 1. listopadu do 15. dubna v případě zimních podmínek. V Alpách doporučujeme sněhové řetězy.
Německo
V Německu není nijak stanovené období pro povinné zimní obutí. Zimní pneu ale musíte mít na svém autě tehdy, pokud na silnici nachází sníh, led nebo námraza. Za zimní obutí se zde považují i celoroční pneumatiky typu M+S. Na některých alpských úsecích musíte mít ve vozidle sněhové řetězy. Tyto úseky jsou označené dopravní značkou.
Slovensko
Stejně jako v Německu, ani na Slovensku není pro povinné zimní obutí určeno konkrétní období. Zimní obutí musíte ale mít při nepříznivých klimatických podmínkách - pokud vyrazíte do Tate, určitě prezujte.
Polsko
V Polsku je zimní obutí na vozidle pouze doporučené. Ale i zde doporučujeme sázet na bezpečnost a přezout.
Zdroj: Policie ČR, Alza