Neznámý muž tvrdí, že je policista z kriminální služby. Lidem říká, že řeší pokus o vzetí úvěru na jejich jméno. Poškozené pak přesvědčuje, aby mu dali své vzdálené přístupy do telefonu. Díky internetovému bankovnictví se mu pak ale otevřeou dveře k penězům a podvod je na světě!
Tito podvodníci posílají přes aplikaci WhatsApp falešné fotky policejních průkazů, aby vzbudili u lidí důvěru.
A jak takový podvod může vypadat?
Nejdříve podvodník klasicky zavolá skrz telefonní síť. Dál už komunikuje přes WhatsApp. Pachatel vám bude tvrdit, že si na vaše jméno chtěl někdo vzít úvěr v bance. Potom zašle fotografii, na které je vidět předvolání k podání vysvětlení na policejní služebnu. Další komunikaci už většinou řeší jiná "policistka" nebo "policista", kteří chtějí vědět další informace, třeba jestli z účtu za posledních několik měsíců neodešla nějaká podezřelá nebo nepotvrzená platba. Údajný policista vás požádá o sdílení polohy telefonu a o povolení sdílení obrazovky/plochy mobilního telefonu. Při dalším telefonátu už požadují, aby jste se přihlásili do svého internetového bankovnictví. A právě díky povolení sdílené obrazovky pak vidí do vašich účtů. Dále vás navádějí v internetovém bankovnictví k dalším úkonům, které evidentně směřují k odčerpání peněz z účtu poškozených.
Skuteční policisté tímto způsobem nepostupují a po lidech při řešení takových případů rozhodně nepožadují zpřístupnění do jejich mobilních telefonů ani do internetového bankovnictví.
Buťe proto obezřetní a nikdy nikomu neposkytujte své osobní údaje ani přístupy do internetového bankovnictví.