.webp)
Originální inscenace, plné hravosti a poetiky, přináší dětským divákům i dospělým už 75 let pražské divadlo Minor. Tato scéna, která od začátku tisíciletí sídlí v rekonstruovaných prostorách bývalého kina Skaut ve Vodičkově ulici, je plná loutek, ale i živých herců a hudby. Divadlo Minor patří mezi nejúspěšnější loutkové scény a scény pro mladé publikum. Svými projekty se zavděčí dětem a zároveň nenudí rodiče.
Pozornost těch nejmenších přitahuje divadlo rozmanitými styly, originální výtvarnou a hudební složkou. Historie Minoru se začala psát v bývalém Ústředním loutkovém divadle (ÚLD) 26. února 1950 premiérou hry Aloise Jiráska Pan Johanes.
K myšlence založení ÚLD inspirovalo jeho zakladatele a předního loutkáře Jana Malíka ruské divadlo Sergeje Obrazcova - Centralnyj kukolnyj těatr v Moskvě. Malík byl žákem a spolupracovníkem Josefa Skupy a snažil se vytvořit protipól jeho marionetovému Divadlu Spejbla a Hurvínka. Vytvořil do té doby nepoužívané spodové loutky, takzvané javajky (podle ostrova Jáva), které se na rozdíl od marionet vedených shora vodí na tyčce nebo drátech zdola.
Minor nejdříve sídlil na dnešním Senovážném náměstí ve zrušeném Divadle mladých pionýrů. Tento prostor ve dvoře bývalého německého kasina se na padesát let stal uznávanou scénou s vyspělým loutkoherectvím. Divadlo bylo poté několikrát přejmenováno, nejprve na Divadlo Loutka, poté Divadlo U věže, Divadlo U Jindřišské věže a nakonec na Minor - Divadlo herce a loutky. V roce 1999 však bylo v rámci rekonstrukce Slovanského domu a celého vnitrobloku divadlo zbořeno a na jeho místě vyrostla administrativní budova a podzemní garáže.
Novou domovskou scénou Minoru se po řadě peripetií od roku 2001 stalo bývalé kino Skaut ve Vodičkově ulici. Po náročné rekonstrukci zdevastovaného objektu vznikl moderní stánek, který získal dokonce prestižní ocenění Stavba roku 2002.