Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Povodně na pomoc lidem v zasažených oblastech. Z humanitárního fondu už uvolnil jeden milion korun.
„Aktuálně se starosty a krizovými štáby mapujeme potřeby. Do Olomouce jsme po dohodě s Hasičským záchranným sborem zaslali 15 000 chybějících pytlů na budování protipovodňových zábran, které už dorazily do Šumperka a Jeseníku. Počítáme s tím, že v dodávkách materiální pomoci budeme podle potřeby pokračovat, “ říká vedoucí povodňového týmu Marek Štys. „Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží, “ dodává Štys s tím, že míra poskytované pomoci bude záležet hlavně na tom, kolik se podaří vybrat ve veřejné sbírce.
Účet veřejné sbírky Člověka v tísni SOS Povodně 7202 7202 / 0300
ČLOVĚK V TÍSNI:
Jsme ve spojení s integrovaným záchranným systémem, krajskými i obecními hasičskými krizovými štáby a spolupracujeme s dalšími nevládními organizacemi. Pro oblast Jeseníku poskytujeme o víkendu potravinovou pomoc. Během soboty jsme například připravili potravinové balíčky, které byly distribuovány evakuovaným obyvatelům v náhradních ubytovacích zařízeních v Jeseníkách.
Pomoc průběžně přizpůsobujeme potřebám a momentální situaci. Máme dlouholetou zkušenost s povodňovými programy v letech 1997, 2002, 2006, 2010 a 2013 i z působení po ničivém tornádu na Moravě v roce 2021. Při živelních katastrofách obvykle:
- V prvních týdnech poskytujeme okamžitou materiální pomoc postiženým domácnostem prostřednictvím obcí a krizových štábů.
- Následně poskytujeme adresnou finanční pomoc a pomáháme při obnově zasažených domácností. Mapujeme potřeby v postižených oblastech, obcházíme jednotlivé domácnosti a zaměřujeme se na pomoc těm nejzranitelnějším, jednotlivcům nebo rodinám bez příbuzných a větších úspor.
- Poskytujeme lidem psychosociální podporu, radíme jim s vyřízením pomoci od státu, ale i s opravami domů či jejich vysoušením. Na místě často působíme i roky po katastrofě, kdy se pozornost přesouvá jinam, ale lidé se stále vypořádávají s následky.
- Dlouhodobě se zaměřujeme také na prevenci katastrof, územní plánování, protipovodňová opatření, zvyšování schopnosti krajiny zadržovat vodu a klimatickou odolnost.
Neorganizuje materiální sbírku spotřebičů, nábytku, oblečení či potravin. Pro potravinovou pomoc využíváme zásob potravinové banky. V současnosti nekoordinujeme ani dobrovolnickou pomoc, ale využíváme kapacity vyškolených pracovníků.