Filmy Vlny a Krajan se do užšího výběru Oscarů nedostaly. Jejich tvůrci ale nesmutní. Už samotnou účast v širším výběru považují za velký úspěch a se svými snímky mají další plány. Vlny čeká mimo jiné vyhlášení cen Satellite Awards, režiséři Krajana usilují o účast na festivalu v Karlových Varech.
"Máme teď více želízek v ohni - máme před sebou České lvy, Ceny české kritiky a potom jsme ještě nominovaní na mezinárodní cenu Satellite Awards, kde volí filmoví novináři z celého světa. A tam se Vlny dostaly v nominaci mezi nejlepších šest filmů. To je nejblíže, vyhlašují je v Los Angeles už 26. ledna. Takže se máme na co těšit," řekl režisér Vln Jiří Mádl.
Vlny se loni staly nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech. Drama zachycující práci novinářů Československého rozhlasu od premiéry 15. srpna navštívilo téměř 886.000 diváků. Dobové drama připomínající události roku 1968, kdy Československo začala okupovat vojska Varšavské smlouvy, získalo nejvíce nominací na Českého lva. Má jich 14 včetně nominace na nejlepší celovečerní film za loňský rok. Ceny předají pořadatelé 8. března v pražském Rudolfinu.
"Samozřejmě bychom měli větší radost, kdyby se Vlny do užších nominací dostaly, ale zároveň víme, že ta cesta ještě neskončila. Budeme pokračovat v aktivitách ve Spojených státech a pracovat na tom, abychom získali kvalitního amerického distributora. Vlny jsou vlastně jediný film bez amerického distributora, takže si myslím, že jsme se dostali docela daleko. Každopádně je to pro nás určitě poučení v tom, že se ukázalo, že americký distributor je v této soutěži velká pomoc," řekla producentka Monika Kristl.
Mezi krátkometrážními hranými filmy se do užšího výběru neprobojoval snímek Krajan režisérů Viktora Horáka a Pavla Sýkory. Krátký snímek, který je o setkání českého vdovce a německého důstojníka SS, kteří jsou oba sudetského původu, během silvestrovské noci roku 1944 v chalupě odstřižené od civilizace, by se měl objevit na nějakých filmových přehlídkách a speciálních projekcích.
"Mohlo to být ještě lepší, ale i nadále to zůstává úžasné. Pořád jsme studentský film, který vznikal za opravdu punkových podmínek a za minimum peněz a dostali jsme se až mezi nejlepších 15 krátkých filmů tohoto roku a vyhráli jsme studentského Oscara. Myslím, že je to naprosto úžasné a do Los Angeles se podíváme někdy příště," uvedl Pavel Sýkora.