.webp)
Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně Převalského v Dolním Dobřejově. Vedle je možné spatřit hříbě přímo v areálu Zoo Praha. Dvouměsíční klisnu Daginu, kterou v březnu pojmenoval mongolský prezident, naleznou návštěvníci v expozici Gobi poblíž horní stanice lanové dráhy. Letos tak pražské zoo přibylo celkem pět mláďat těchto posledních divokých koní planety.
V ohromném výběhu na Dívčích hradech nad pražským Smíchovem je tedy nyní k vidění celkem osm koní: hřebec, čtyři klisny a tři hříbata zatím neznámého pohlaví. Jedno hříbě se narodilo klisně Veredě minulou sobotu 26. dubna, další následovalo v pondělí 28. dubna, přičemž matkou je klisna Gruhne. Třetí porodila dnes klisna jménem Khamina. Lidé je mohou spatřit například z tamních vyhlídek.
Hříbě přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově. V oblasti tzv. České Sibiře na jihu Čech žije největší chovné stádo pražské zoologické zahrady, které aktuálně čítá na tři desítky koní. Koně se tam připravují i na náročné transporty do volné přírody Mongolska či Kazachstánu. Náhoda tomu chtěla, že klisna Yara si dnešního potomka nadělila ke svým desátým narozeninám.
Nejstarší z letošních hříbat přišlo na svět přímo v trojském areálu Zoo Praha. V loni otevřené expozici Gobi se 27. února klisně Victorii II narodila samička Dagina. Tu v březnu pokřtil osobně mongolský prezident Uchnágín Chürelsüch. Jméno Dagina znamená v mongolštině „Nebeská víla“. Prezident tehdy uvedl, že v případě převozu Daginy do Údolí klášterů by se mohla přejmenovat na „Východní vílu“.
Zoo Praha hraje v příběhu posledního divokého koně zásadní roli. Vede jeho Mezinárodní plemennou knihu i Evropský chovný program a aktivně vrací koně Převalského do volné přírody. Mezi lety 2011 a 2019 uskutečnila spolu s Armádou ČR celkem devět transportů do západního Mongolska. Zatímco chystá projekt jejich návratu i na východ země, zahájila loni reintrodukční projekt ve středním Kazachstánu, kde koně Převalského vyhynuli již před stovkami let. Prvních sedm koní tam přepravila loni na začátku června.
Příští transport do Kazachstánu je i letos plánován na první červnový týden. Do oblasti Altyn Dala, tedy „Zlaté stepi“, by mělo tento rok zamířit osm koní – dva hřebci a šest klisen – armádními letouny CASA. Jeden poletí z Prahy s koňmi z Dolního Dobřejova a druhý z maďarského Debrecínu s koňmi z Národního parku Hortobágy, který je partnerem Zoo Praha pro tento projekt.