Vysílací studio: 800 937 937
Dopravní linka: 777 937 777
O5 & RADEČEK - I tak to za to stojí
Playlist
O5 & RADEČEK
I tak to za to stojí
Právě vysílá:
Hitrádio City 93,7 FM
Noční Hitrádio City

Street artová výstavní expozice jako výraz svobody

Street artová výstavní expozice jako výraz svobody
Datum: 1. 5. 2024
Autor: Martina Bartl

Nový pohled na akryl, plátno a štětec. Street art jako výraz svobody a kreativity, která umožňuje vyjádřit myšlenky a emoce ve veřejném prostoru. Umělecké souznění plné emocí, smyslnosti a uctívání života. Výstava, která doslova sálá energií, provede diváka vzrušující exotickou cestou, kdy se paleta umělce promění ve vichřici barev, které propojují abstraktní a figurativní prvky.

Součástí expozice je i unikátní představení veřejnosti málo známého díla ak. mal. prof. Borise Jirků, který byl Míškovým učitelem a mentorem. "Ondřej je malířem, thajským tygrem, který vše co žije přetaví do obrazů. Jeho figurální kompozice, někdy groteskní, někdy expresivně nadsazená, je inspirována prostředím a zážitky, které nemusí být nutně krásné, ale vždy jsou silné," říká Boris Jirků. Výstava tak nabízí unikátní příležitost konfrontovat dílo žáka s jeho pedagogem.

Ondřej Míšek

Absolvoval studia výtvarných umění v Čechách a v Polsku. Před několika lety odcestoval do Thajska, kde nalezl novou inspiraci. Jeho rozměrné obrazy kombinují figurativnost a výraznou typografii, tak často vídanou ve street artu. Umělec se navíc zabývá sociálními tématy, čímž se jeho umění stává jakousi vizuální reportáží. Protagonisty jeho děl jsou reální lidé a skutečné situace, které umělec pozoroval v v ulicích, barech a hernách Bangkoku. Obrazy malované akrylem na plátně v sobě nesou dynamickou krásu a odkazují například na murály a pouliční nástěnné malby Keithe Haringa, Jean–Michel Basquiata či Thierry Guetty.

Ak. malíř, sochař, ilustrátor prof. Boris Jirků

Nestor figurální kresby a malby u nás. Vyučoval 17 let na VŠUP v Praze, kde krátce působil i jako rektor. Nyní vede výuku figurální kresby a malby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Současně je vedoucím a garantem doktorandského a magisterského programu – klasická média (figurální – kresba, grafika, ilustrace, malba, plastika) na Fakultě výtvarných umení Akademie umění v Banské Bystrici. Organizuje výstavy FIGURAMA, studentské kresby patnácti univerzit z Evropy a USA. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Má za sebou desítky samostatných výstav a zúčastnil se řady kolektivních  výstav u nás i v zahraničí.

Výstava najdete v 3Kino ArtPasáži – Vodičkova 30, Praha 1. V dubnu a v květnu je otevřena od pondělí do středy, 16-19 hodin. Každou středu komentované prohlídky s autorem.