Hlavní město pondělním rozhodnutím pražských radních zřizuje Komisi Rady hl. m. Prahy pro elektromobilitu jako součást svého dlouhodobého úsilí o podporu rozvoje elektromobility na svém území. Elektromobilita je ekologičtější a udržitelnější alternativou v oblasti individuální i hromadné osobní dopravy, jakož i dopravy v rámci zajištění technických služeb a rovněž nákladní přepravy.
„Naším cílem je zpřístupnit elektromobilitu všem, aby nezůstala pouze výsadou pro lidi s vlastní garáží. Praha tedy zejména masivně investuje do nabíjecí infrastruktury a tyto investice se do budoucna ještě navýší s využitím evropských dotací. V nově připravované reformě zón placeného státní by také měly mít elektromobily zvýhodněnou cenu některých celoměstských parkovacích oprávnění a vyhrazená místa se zvláštním režimem u elektro nabíječek. S ohledem na stále vzrůstající význam elektromobility pro Prahu vzniká potřeba širší odborné diskuse a koordinace dílčích aktivit v této oblasti napříč městem, městskými částmi, gesčními ministerstvy a soukromými investory a dochází tak ke zřízení Komise Rady hlavního města Prahy pro elektromobilitu, “ uvedl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib.
Komise se bude zabývat např. otázkami výběru vhodných lokalit pro instalaci dobíjecích stanic, vyhrazeného parkování po dobu dobíjení a osazení souvisejícího dopravního značení, přístupnosti pro osoby s tělesným postižením či jiným pohybovým omezením nebo také dlouhodobým směřováním projektu EV-ready lamp. Dále také tvorbou jednotné metodiky povolování a budováním dobíjecí infrastruktury pro celé území Prahy, přívětivému rezervačnímu a platebnímu rozhraní pro uživatele, možností roamingu mezi infrastrukturou jednotlivých provozovatelů, využíváním dynamických tarifů a estetickou kvalitou infrastruktury a v neposlední řadě pobídkami pro řidiče a uživatele vozidel na elektrický pohon.
Doplňkově se komise bude věnovat též podpoře elektrické mikromobility, zejména elektrických jízdních kol a cargo kol, připomínkování navrhované legislativy a technických norem na národní úrovni, podpoře elektrického carsharingu, taxislužeb a tématům s přesahem do jiných oblastí.
Do nové komise jsou jako členové navrhováni jak zástupci politických subjektů, tak i zástupci městských společností, IZS a nezávislí experti působící v oblastech udržitelné dopravy, energetiky a rozvoje města.
Do rozvoje dobíjení infrastruktury město v posledních třech letech investovalo cca 220 milionů Kč vč. DPH, a to zejména v rámci přípravy sítě dobíjecích stanic na lampách pouličního osvětlení. Zasmluvněny jsou investiční akce za dalších minimálně 90 milionů Kč vč. DPH. Cílem je mít v první fázi do roku 2026 cca 800 nabíječek na lampách veřejného osvětlení, každou se dvěma zásuvkami. Dále město připravuje koncesi s využitím evropských dotací na projekt samostatných dobíjecích stanic ve veřejném prostoru.