Vysílací studio: 800 937 937
Dopravní linka: 777 937 777
CLOCKCLOCK - Someone Else
Playlist
CLOCKCLOCK
Someone Else
Právě vysílá:
Hitrádio City 93,7 FM
Noční Hitrádio City

Park na Vinohradech se má přejmenovat podle Ruth Bondy

Park na Vinohradech se má přejmenovat podle Ruth Bondy
Zdroj: ilustrační Canva
Datum: 26. 4. 2023
Autor: Martina Bartl

Návrh na přejmenování parku Pod Rapidem na Praze 10 vyvolal mnoho diskusí a emocí. A není se čemu divit! Ruth Bondyová, po níž by měl být park pojmenován, byla vynikající novinářka, překladatelka a spisovatelka, která prošla neuvěřitelně těžkými životními zkouškami. Její osud v průběhu druhé světové války je svědectvím hrůz holokaustu, ale také síly a odvahy jednotlivce v nejtěžších okamžicích.

Ruth Bondyová se narodila v roce 1923 v Praze. Vyrůstala ve Vršovicích a díky svému nadání se dostala na pražskou univerzitu, kde studovala filozofii, literaturu a žurnalistiku. Během války byla spolu se svou rodinou transportována do koncentračního tábora Osvětim a později do tábora Bergen-Belsen. Podařilo se jí však přežít a po válce se odstěhovala do Izraele. Tam se stala významnou novinářkou, překladatelkou a spisovatelkou, která se významně podílela na dialogu mezi českými a izraelskými spisovateli.

Nápad na pojmenování parku po Ruth Bondyové vzešel od izraelské velvyslankyně Anny Azariové, která ve svém dopise upozornila na významný přínos Ruth Bondyové pro česko-izraelské vztahy. Rada městské části Prahy 10 návrh schválila a nyní bude záležet na vedení magistrátu, zda přejmenování schválí.

Přejmenování parku Pod Rapidem na Praze 10 na jméno Ruth Bondyové by mohlo být významným krokem k uznání a uctění památky této výjimečné ženy. Ruth Bondyová byla inspirací pro mnoho lidí, kteří se snaží bojovat proti nenávisti a nespravedlnosti. Připomínání jejího jména a životního příběhu může pomoci k lepšímu porozumění historickým událostem a k podpoře dialogu mezi různými kulturami.

Zdroj: Pražská Drbna