Vysílací studio: 800 937 937
Dopravní linka: 777 937 777
WESTLIFE - Uptown Girl
Playlist
WESTLIFE
Uptown Girl
Právě vysílá:
Hitrádio City 93,7 FM
Noční Hitrádio City

Mobi bude půl roku. Malá gorilka se učí chodit a zajímá se o svou sestru Gaiu

Mobi bude půl roku. Malá gorilka se učí chodit a zajímá se o svou sestru Gaiu
Datum: 26. 6. 2024
Autor: Michal Pospíchal

Gorilí samička Mobi narozená v lednu v Zoo Praha je aktuální hvězdou pavilonu Rezervace Dja. Učí se totiž chodit a věšet se na lano, přičemž její matka Duni jí dovoluje stále odvážnější výpravy po okolí. Bezmála půlroční mládě se snaží komunikovat také s guerézami pláštíkovými, které obývají tutéž expozici, a přes sklo i s návštěvníky. Mobi také nově začala vyhledávat kontakt s druhým mládětem, dvouapůlměsíční Gaiou.

„Nastává období, na které jsme se zde všichni těšili. Gorilí mláďata totiž konečně začínají interagovat, “ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jakkoliv krásný je pohled na obě mláďata pospolu, možná ještě jímavější je drobná Mobi při hře se svým otcem, mohutným Kisumem. Stříbrohřbetý samec dovoluje své prvorozené dceři dotýkat se jeho obličeje i prohrabávat se srstí. Nikdy mě nepřestane udivovat, jak silné vazby mezi sebou tito primáti vytvářejí.“

Samička Mobi, kterou čekají 2. července půlroční narozeniny, už také vedle sání mateřského mléka zkouší polykat potravu dospělých goril – zeleninu, listí či okus z větví. Doposud ji totiž jen žvýkala a vyplivávala.

„Mobi se batolí po expozici a když nějaké gorile upadne sousto od pusy, zkouší ho sama sežvýkat. Nově pevnou stravu i polyká a tráví – důkazem nám je změna barvy jejího trusu, “ vysvětluje vrchní chovatel primátů Zoo Praha Martin Vojáček. „Gaia zatím saje pouze mléko, ale akorát jsme zjistili, že už jí prořízly dva dolní řezáky. Obě mláďata se vyvíjejí naprosto zdravě a situace v celé tlupě je velmi klidná. Stále platí, že osmiletý Ajabu je největším provokatérem, a je fajn, že jeho přání si s mláďaty pohrát už se mu pomalu plní, “ dodává.

Návštěvníci Zoo Praha nejlépe udělají, když do Rezervace Dja přijdou kolem 10. hodiny dopolední nebo 15. odpolední. Gorily jsou v tu dobu aktivní při krmení. Během nynějších letních teplot také rodinu goril nížinných zastihnou v rozlehlém venkovním výběhu. Tam chodí celá skupina nejraději po 16. hodině. Areál Zoo Praha je s výjimkou vnitřních pavilonů aktuálně otevřený až do 21 hodin.