Den vítězství (anglicky Victory Day, rusky День Победы, Den Pobedy, francouzsky Jour de la Victoire) je označení pro různé významné svátky oslavující vítězství v důležité bitvě či celé válce. V evropském prostředí se jedná především o konec druhé světové války (v Evropě), který připadá na 8. května, ale některé země uznávají 9. květen.
Den osvobození (dánsky: Befrielsen, nizozemsky: Bevrijdingsdag) v Dánsku a Nizozemsku.
8. května je slaven jako Den vítězství v Česku, v roce 1991 byl přesunut z 9. května. Tento den také slaví ve Francii, Norsku, Slovensku a zemích Společenství národů. Normanské ostrovy byly osvobozeny 9., 10. a 16. května. V Polsku byl Den vítězství přesunut z 9. na 8. května v roce 2015, od té doby již není státním svátkem, ale jen významným dnem.
V Rusku, Kazachstánu, Bělorusku, na Ukrajině a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu je Den vítězství 9. května. Kromě nich je tento den slaven také v Bosně a Hercegovině a Srbsku.
Válka na starém kontinentu skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace, kterou v Remeši za německou brannou moc podepsal generál Alfred Jodl, aby byla později v Berlíně parafována dalšími německými i spojeneckými představiteli. Do půlnoci 8. května měli Němci složit zbraně, což se ve většině případů skutečně stalo.
Válka však v květnu neskončila na východě, kde se bojovalo dále a konflikt vyvrcholil svržením dvou atomových bomb na japonská města Nagasaki a Hirošima. Japonský císař Hirohito oznámil kapitulaci 15. srpna. Podepsána byla 2. září, které je jako Den vítězství svátkem ve Spojených státech.
V šest let trvajícím konfliktu zahynulo podle odhadů zhruba 60 miliónů lidí, přičemž ze dvou třetin se jednalo o civilní oběti.
16. prosinec – bangladéšské vítězství ve válce za nezávislost. Indie si ve stejný den připomíná vítězství ve třetí indicko-pákistánské válce.
6. října Egypt slaví Den ozbrojených sil připomínající překročení Suezského průplavu během jomkipurské války.
23. prosince si Egypt připomíná konec třístranné agrese z roku 1956.
Zdroj: MZV a Wikipedia